STANE SA ESPRESSO SVETOVÝM DEDIČSTVOM UNESCO?

11 marec 2021

Viedenská kaviarenská kultúra bola pridaná na zoznam UNESCO v roku 2011 a od tej doby je nehmotným svetovým kultúrnym dedičstvom. Espresso by ju už skoro mohlo nasledovať.

V spoločnosti Segafredo Zanetti samozrejme vieme, že káva nie je len káva. Existuje široká škála jej odrôd, z ktorých si pripravíte rôznu kávu či kávové špeciality. Každá kávová kultúra má svoju vlajkovú loď. V talianskej kávovej kultúre je to espresso, viedenská tradícia ctí nápoj moka. Obidve majú jedno spoločné – tvoria základ pre mnoho ďalších špecialít, ako sú macchiato alebo melanž.

Viedenská kaviarenská kultúra je svetovým kultúrnym dedičstvom od roku 2011.

Od novembra 2011 je viedenská kaviarenská kultúra nehmotným svetovým kultúrnym dedičstvom UNESCO. A čím je tak výnimočná? Je to vďaka atmosfére, ktorá vás tu pohltí. Jedná sa o miesto, „kde vnímate čas a priestor, ale na účte nájdete iba jedinú kávu“, tak ju definuje Výbor UNESCO Rakúsko.

Viac o viedenskej kaviarenskej kultúre a jej špecialitách si môžete prečítať na blogu fabia Blog Archive – Fabia Kaffee. Sú tu aj tipy, ako si kávové nápoje môžete pripraviť sami.

Ďalší pokus o taliansky národný nápoj.

Už v roku 2019 sa predpokladalo, že sa talianske espresso dostane na zoznam UNESCO. Po tom, ako sa umenie výroby  pizze stalo v roku 2017 svetovým dedičstvom, bolo espresso ďalším logickým kandidátom. Prečo sa tak nestalo, ostáva otvorené, ale je to pravdepodobne tiež kvôli tomu, že sa priority v minulom roku posunuli. Teraz však združenie FIPE, ktoré združuje majiteľov kaviarní v Taliansku, spoločne s talianskymi pražiarmi kávy a výrobcami kávovarov vyzvalo nového ministra poľnohospodárstva Stefana Patuanelliho, aby aktívne podporil nomináciu espressa na zaradenie do zoznamu UNESCO. Pretože espresso nie je len „nenahraditeľným nápojom pre dobrý začiatok dňa, ale taktiež skutočným spoločenským rituálom“ , zhodujú sa priaznivci nominácie. Dokonca boli vytvorené pre túto príležitosť aj webové stránky, kde fanúšikovia môžu podpísať petíciu, podrobnosti nájdete na www.ritodelcaffe.it.

Jedna vec je však už teraz jasná, či už sa espresso stane svetovým dedičstvom alebo nie, pre našich baristov Segafredo Zanetti bude vždy espresso rozhodne „Numero Uno“.

Novinky